si szerves anyagok
imola 2005.08.21. 11:50
A Spitzer-rteleszkppal szerves anyagokat azonostottak a Vilgegyetem tvoli rszben, amely az srobbans utn 3 millird vvel uralkod llapotot kpviseli.
A Spitzer-rteleszkppal a tvoli s fiatal Vilgegyetemet vizsgltk, s un. policiklusos aroms sznhidrogneket (rviden PAH-okat) talltak a Vilgegyetemnek az srobbans utn 3-4 millird vvel ltez llapotban. Az ilyen aroms molekulk igen elterjedtek a Fldn, a legtbb szerves anyag tkletlen elgse sorn nagy bsgben keletkeznek. Ami mg fontosabb, a felttelezsek alapjn kulcsszerepet jtszottak az let kzel 4 millird vvel ezeltti kialakulsban.
A PAH-ok jelenlte a vilgrben mr korbban ismert volt. Sok meteoritban azonostottak ilyen molekulkat, emellett a csillagkzi trben is bsggel jelen vannak. Azt azonban eddig nem tudtuk, hogy a korai Vilgegyetemben is elfordultak. Ennek oka, hogy a bennk lv sznatomokat csillagoknak kellett legyrtaniuk s ksbb sztszrniuk a trben, csak ezutn keletkezhettek bellk a krdses sznhidrogn-molekulk.
A PAH-ok az asztrobioligiai kutatsoknak, azaz a Fldn kvli let lehetsge utni nyomoz munknak kulcsszerepli. Elfordulsuk a csillagkzi trben zajl komplex kmiai folyamatokra utal, emellett mint kondenzcis magvak is fontosak lehetnek a szlet csillagok krli korongok apr anyagcsominak (a leend bolygcsrknak) a kialakulsban. Vgl pedig jelenltk s kzremkdsk a prebiotikus (azaz let eltti) kmiai folyamatokban is lnyeges.
Lin Yan (Caltech), George Helou (Spitzer Science Center) s kollgik intenzv csillagkeletkezst mutat messzi galaxisokban azonostottk a molekulkat. A szerves anyagok a krdses csillagvrosok tvolsgnak megllaptst is elsegtettk. A molekulknak az infravrs tartomnyban rgztett sznkpvonalai alapjn sikerlt 10 millird fnyv krli tvolsgukat megbecslni, azaz kb. 4 millird vvel az srobbans utn mr elfordultak. A PAH-ok jelenlte alapjn a galaxisokban a csillagoknak mr legalbb egy, de inkbb tbb genercija lelte az lett.
Korbban az IAS (Infrared Astronomical Satellite) s az ISO (Infrared Space Observatory) rteleszkpokkal is sikeresen azonostottak ilyen anyagokat a csillagkzi trben, de a fent emltetteknl sokkal kzelebb. Az j megfigyels alapjn elkpzelhet, hogy az let keletkezshez szksges molekulk mr sokkal korbban megjelentek, mint azt eddig sejtettk. A kvetkez fontos krds, hogy a szn s a hozz hasonl elemek gyakorisga ahhoz is elg nagy volt-e mr ekkor, hogy a Naprendszerben megfigyelthez hasonl plantk kialakuljanak.
|