A csillagjegyek kori eredete
imola 2005.08.31. 13:08
A grg mitolgiban is komoly szerep jutott az llatvi csillagkpeknek. Az llatok gyakran jutalom gyannt kerltek fel az gre csillagknt...
...Ezzel ltalban rk let is jrt, nem csak szp kilts. Most mindenki megtudhatja sajt csillagjegynek mitolgiai eredett.
Kos: (Latin neve: Aries) A grg mitolgia hagyomnyban az Aphroditnak szentelt llatok kz tartozott. A kosrl szl, ismert legendk kzl minden bizonnyal az aranygyapjas trtnet a legszebb, amely az kori Grgorszgbl szrmazik. lt ezen a terleten egy kirly, Athamasz. A „Felh” asszony, Nephel volt a felesge. Volt kt gyermekk is: egy lnyuk, akit Hellnek hvtak, s egy fik, Phrixosz. Sokig ltek boldogsgban, de egy napon Athamasz elzte felesgt, s Inval lpett frigyre. Nephel visszastlt az gbe, s ott azt a parancsot adta a tbbi felhnek, hogy egy csepp est se kldjenek a grg kirly fldjre. gy ht hiba szntottak-vetettek, szrazsg s hnsg ksznttt az orszgra. A kirly kveteket kldtt Delphoiba, hogy tancsot krjen Apolln szent jsnjtl, Pthitl. Hogy mit mondott a jsn, azt Athamasz sosem tudta meg, mert a hazatrket a vros hatrban In fogadta, s mzes szavakkal, drga ajndkokkal megvesztegette ket. gy a zarndokok Apolln jslata helyett azt jelentettk a kirlynak, hogy mindaddig nem fog esni az es, amg a Felh asszony kt gyermekt fel nem ldozzk Zeusz oltrn. A kt gyermek, Phrixosz s Hell ezalatt a rten legeltettk a nyjat, mivel gonosz mostohjuk In miatt mr nem volt maradsuk a palotban. A psztorok s az llatok kztt ltek. Klnsen egy szp, szeld kossal jtszottak sokat, mert ennek a gyapja mind egy szlig aranybl volt. Egyszer, amikor senki sem figyelt rjuk, ez a kos, akit egybknt Hermsz isten kldtt, emberi hangon megszlalt s elmeslte nekik, hogy milyen veszly fenyegeti ket. Azt javasolta, hogy ljenek fel a htra, s a gyerekek hallgattak a szra. A kos belevetette magt a tengerbe, s az zsiai partok fel szott. A kis Hell azonban btyja nyakba kapaszkodott, az t kzepn nagyon elfradt, s hiba bztattk, elgyenglt, lecsszott a kos htrl, s a tengerbe fulladt. Ezt a tengert, a mai Dardanellk helyn, Hell tengernek nevezik. Phrixosz, a megmeneklt fi hlaldozat gyannt felldozta a kos rsz oltrn. A kos jtettrt jutalmbl az gboltra kerlt Kos csillagkpknt.
A Kos hnapnak rsz, a Hbor istene az ura. Rmai nevn Mars, innen ered a mrcius elnevezs. A tavasz beksznte nem csak bks mezgazdasgi munkk kezdett jelentette, hanem a hadi vllalkozsok megkezdsre is jelt adott. Ez a magyarzata, mirt pp egy ilyen harcias isten lett mrcius patrnusa.
Bika: (Latin neve: Taurus) Ltrejtte a grg mitolgiban a haszokhoz, vagyis a nimfkhoz kapcsoldik. A nimfk Atlasz lenyai voltak, szmuk kett s ht kztt ingadozott. Fi testvrk: Hasz, kinek elvesztse utn a haszok belehaltak a bnatba. Zeusz ezrt az gre emelte, s a Bika csillagkpbe helyezte el ket.
Az antik hagyomnyba a Bika hnap istennje Aphrodit.
Ikrek: (Latin neve: Gemini) Lda, egy haland n ikerprt szlt Zeusznak. A flisteneket Kastornak s Polydeuksnek (Polluxnak) nevezte el. Nekik volt mg testvrk Klytaimnstra s Helena is, kinek ksbb elrablsa szolgl majd a trjai hbor rgyl. Volt azonban mg kt ikerpr, akik halandak voltak, Idas s Lynkeus. Idas lenyra Kastor s Polydeuks szemet vetett s elrabolta. gy a kt ikerpr kztt viszly tmadt. Egyszer amikor Kastork rizetlenl hagytk marhacsodjukat, Idas s Lynkeus gy dnttt, hogy krptlsul elraboljk az llatokat. Kastor s Polydeuks azonban rjtt a tervre, s nagy sszecsapsra kerlt sor, melyben Idas egy drdval vgzett Kastorral, Polydeuks pedig Lynkeusszal. Az letben maradt Idas s Polydeuks vgs harct Zeusz zrja le, fia javra. Idasnak megkell teht halnia. Fit Polydeukst pedig azzal krptolta testvre elvesztsrt, hogy vlaszthat kt megolds kztt. Az els az, hogy br flisten mgis rkk lhet az Olmposzon a tbbi isten trsasgban. A msik pedig, hogy megmarad halandnak s lete napjainak egyikt a fld alatt tlti Kastorral, a msikat pedig az gi palotban szintn testvrvel. Polideuks nem lve az rk let lehetsgvel, de lve testvre irnti szeretetvel ez utbbit vlasztotta. Zeusz bszke volt blcs dnts fira ezrt rk letv tette ket az Ikrek csillagkpben.
Az Ikrek havban Hermsz uralkodik. Rmai neve Mercur s a hnap az desanyjrl, Maia istennrl kapta a mjus nevet.
A hivatalos nyr hrom hnapjt jniust, jliust, augusztust az asztrolgusok Rk, Oroszln s Szz havnak neveztk el. Ez az elnevezs igen tall, mivel a napfordul alkalmval a Nap a levegs, szraz Ikrekbl a vizes Rkba, onnan pedig a tzes szraz Oroszlnba lp.
Rk: (Latin neve: Cancer) Az alakzat a hres grg hs, Hraklsz emlkt rzi. Neki egy alkalommal a sokfej vzikgyt kellett legyznie. A kzdelem kezdetben szerencstlenl alakult. Ahnyszor csak levgott egy kgyfejet, annak helyre mindannyiszor kt msik fej ntt. Az llatok a rk kivtelvel mind Hraklsz mellett lltak. A rkot Hra istenn azrt kldte oda, hogy fogja meg a hst. A rk Hraklszt valban sarokba szortotta, vgl mgis legyzte a vzikgyt. Hra gy ksznte meg a rk segtsgt, hogy az llat ksbb csillagkp formban az gbolton foglalt helyet.
Jnius a grg Hra hnapja. Rmai neve Iun istenn, innen kapta a jnius a nevt.
Oroszln: (Latin neve: Leo) Az argoszi sksg szaki szeglyn magasod hegyekben lt a nemeai oroszln, s rettegsben tartotta az egsz hegyvidket. A grg mtosz szerint Ekhidna kgyistenn volt az oroszln anyja, s az llatot Hra kldte bntetsl erre a vidkre. A fenevad a vroshoz kzeli terleteken garzdlkodott, s addig mg senki sem tudta legyzni, mert bre az aclnl is kemnyebbnek bizonyult. Hraklsz flisten vllalkozott arra a feladatra, hogy megli az oroszlnt. Egy kis vrosban, Klenaiban szllt meg egy szegny parasztnl, akinek fival szintn az oroszln vgzett. Hraklsz tra kelt, megkereste a vadllat barlangjt, s mivel azon kt kijrat volt, betmte az egyiket. Az oroszlnt hosszas birkzs utn buzognytssel elkbtotta, s puszta kzzel megfojtotta. Az oroszln azonban mg holtban is kemny feladat el lltotta Hraklszt, mivel pnclos brt nem lehetett lefejteni. Ezrt csak a gymntnl is kemnyebb oroszln karmokkal sikerlt az llatot megnyznia. Magra vette az acl kemnysg brt, gy maga is legyzhetetlenn vlt. Visszatrve Klenaiba, a szegny paraszt felldozta Zeusz tiszteletre utols kost. Zeusz pedig fia, Hraklsz tiszteletre, emlkl az gre helyezte el az oroszlnt, gy szletett meg az oroszln csillagkp.
Az llatok kirlya mlt kpviselje a legmelegebb hnapnak. E forr gvi ragadoz kessge a bzaszn srny, amely kalszkoszorknt, illetve napkoronaknt vezi fejt.
Szz: (Latin neve: Virgo) Asztraia a grg mitolgiban Zeusz s Themisz lenya, az igazsg istennje, a szemrmessg nvre. Asztraia eredetileg az aranykor boldog emberei kztt lt, de ltva az emberek erklcsi romlst, kptelen volt elhagyni a fldet, s visszatrni az gbe, ahol a Szz csillagzat nven ismert.
A Szz havnak szimbolikja az aratst s a betakartst uralja. Nem mellkes, hogy a Szz havnak az olmposzi valls szerint Dmtr, a gabonaistenn volt a vdnke.
A hivatalos sz hrom hnapjt: szeptembert, oktbert s novembert az asztrolgusok Mrleg, Skorpi s Nyilas havnak nevezik.
Mrleg: (Latin neve: Libra) A mrleg szmos lers szerint korbban a Skorpihoz tartozott, s csak ksbb vlt nll csillagkpp. A grg mitolgiban Zeusz egy aranymrleg segtsgvel dnttte el az egymssal vetlked emberek vagy harcosok sorst. Hasonl funkcija van a mrlegnek az igazsgszolgltats istennje, Themisz kezben is. Hphaisztoszt az olmposzi valls a Mrleg jegyhez kapcsolja, gy mint a Mrleg csillagkp ksztjt.
rdekes mg megemlteni az egyiptomi mitolgia mrleghez fzd rszt, amely az egyiptomi fisten, Ozirisz brskodsnak trgya. Ezzel mri meg a halottak szvt. A mrleg egyik serpenyjbe az tletre vr szvt, tttelesen a lelkt helyezi, a msikba egy szobrocskt, vagy strucctollat tesz. A mrleg gy a halott erklcsi rdemeit llaptja meg.
Skorpi: (Latin neve: Scorpius) Ishara ismeretlen eredet, szmos el-zsiai np mitolgijban szerepl archaikus isten. Eredetileg termkenysg istenn volt. Ezenkvl az igazsg s az tlkezs rnje. Nevvel szavatoltk az esk betartst. Jelkpe a skorpi s a Skorpi csillagkp. Egy msik monda szerint Artemisz istenn parancsra egy skorpi szrsa lte meg Oriont. Amita orion az gboltra kerlt, azta minden skorpit gyll, gy azonnal eltnik a nyugati lthatron, amint a Skorpi keleten feljn.
Nyilas: (Latin neve: Sagittarius) A grg mitolgiban a kentaur a Nyilas csillagzat hagyomnyos jelkpe. A kentaurok flig ember, flig l test lnyek, hegyek s erds ligetek szilaj, fkezhetetlen termszet laki. Ixion s egy felh egyeslsbl szlettek. A felh Zeusz parancsra magra lttte Hra alakjt, akire Ixion szemet vetett. A kentaurok haland lnyek, Kheirn kivtelvel. t azonban fjdalom gytri, mert vletlenl eltallta Hraklsz nyila, ezrt megszeretne halni, lemond halhatatlansgrl. Klns helyet foglal el Kheirn alakja mind az antikvitsban, mind pedig a kozmolgiai munkkban. Megjelenik az llatvi jegyek kztt, mint a Nyilas csillagzat jelkpe.
A hivatalos tl hrom hnapjt: decembert, janurt, februrt az asztrolgusok Bak, Vznt s Halak havnak nevezik.
Bak: (Latin neve: Capricornus) Mitopotikus szereplse mindenek eltt pratlan szexualitst, kjvgyt s termkenysgt emeli ki. Ezrt ll kapcsolatban olyan istenekkel s egyb mitolgiai szereplkkel, akik e tulajdonsgok hordozi, mint pldul a grg mitolgiban Pn. Az kori grgk gy tartottk, hogy Pn, az erdk s a psztorok istene, a titnok ellen vezetett harca sorn azrt zuhant egy folyba, hogy ellensgei ell megmeneklhessen.Ms istenekhez hasonlan is hal alakot akart lteni.m tl ksn ugrott a vzbe, ezrt az als fele halfarokk vltozott, a feje szonban kecskv. Ksbb Zeusz az gre helyezte. A halfark kecskt manapsg Bak csillagkpnek hvjuk. Az gisz, vagyis a kecskebr Zeusznak s Athnnek az attribtuma. Homrosz szerint az gisz az a pajzs, amelyet Hphaisztosz ksztett Zeusznak.
A mtosz msik vltozata, ami Athnnek tulajdontja, az giszt tzet okd szrnynek rajzolja le. Gaia szlte, majd Athn meglte, s brbl pedig pajzsot ksztett magnak. Az Akropholiszon minden vben kecskebakot ldoztak Athnnak, brt pedig giszknt szobbrra bortottk. A Bak csillagkp kpviselje Hesztia.
Vznt: (Latin neve: Aguarius) Ganmdsz a grg mitolgiban Trsz trjai kirly s Kallirho nimfa fia. Ganmdsz apja nyjt legeltette az Ida-hegy erds lankin, amikor Zeusz, elbvlve rendkvli szpsgtl sas kpben elragadta, felvitte az Olmposzra, s megtette gi pohrnoknak. A lakomkon tltgette a nektrt az isteneknek. Ganmdszrt krptlsul az apja megkaphatta Zeusztl a vilg legjobb lovait vagy a Hphaisztosz ksztette arany szlvesszt.
A mtosz egyik vltozata szerint Ganmdsz felkerlt az gre az llatv Vznt csillagkpnek rszeknt.
Halak: (Latin neve: Pisces) A hal a termkenysg, a bsg, a blcsessg, a kzny, a szexulis kzmbssg s az ostobasg szimbluma. A grg mitolgiban Hliosz Napisten naphajn jrja vgig tjt a fld felett, az als vilgban pedig egy halon, amely a Napisten htas llata. Egy msik trtnet szerint Aphrodit s Erosz egy halandval, Tithnosszal harcoltak, akinek klns vgzetet sznt a sors. Szerelme, a Hajnal istennje halhatatlansgot krt szmra Zeusztl, de elfelejtett rk ifjsgot is krni, ezrt Tithnosz regebb volt az orszgtnl. Amikor Aphroditt s Eroszt ldzte, azok a tengerbe ugrottak, ahol hall vltoztak. A Halak kpviselje maga Zeusz. A Halaknl mg meg kell emlteni a grg mitolgin kvl mg szmos hiedelmet. A burjn felfogs szerint a vilgtengerben szkl hal hordja htn a Fldet. Hirtelen mozdulata okozza a fldrengst.
Az aztk mitolgia szerint Teszhatlipoka, mert klnb akart lenni fivreinl, Napp vltozott. Hamubl formlt emberekkel npestette be a Fldet, de a tbbi isten parancsra vz mosta el valamennyit, s az emberek halakk vltoztak. Szmos olyan hiedelem van, Amelyek szerint klnbz halak voltak az emberek sszli, illetve a halak egyes emberi testrszekbl lettek. Tbb afrikai hagyomnyban a halott lelke lt testet a halban. Knban, Indiban s nhny ms rgiban a hal az jjszletst jelkpezi.
|