Szemirmisz fggkertje
Imola 2005.10.15. 14:04
Kzel szz vvel ezelõtt, 1898-ban risi rgszeti munka vette kezdett a mai Irak terletn
Robert Koldewey, nmet archeolgus gy gondolta, hogy itt, Bagdadtl 90 kilomterre dlre fogja megtallni a legends kori nagyvros, Babilon elsllyedt romjait. A vrost hromszor is teljesen leromboltk, m laki jra felptettk. Csupn 3000 ezer ves fennllsa utn, Kr.e. a 6-5-dik szzadban, a perzsk s a makednok uralma idejn indult hanyatlsnak.
Babilont mindig is a vilg egyik legjelentõsebb vrosnak tartottk. Hrnevt nem utolssorban hrom lenyûgzõ szpsgû ptmnynek ksznhette, amelyek az akkori kor sznvonalhoz viszonytva valsgos technikai csodnak szmtottak.
Szemirmisz fggõkertje Utazk ezrei voltak kvncsiak Bbel tornyra, Szemirmisz fggõkertjre s a vrost vezõ vdõfalra. Tizennyolc hossz esztendõn t tartott az emberprbl munka. Rengeteg kvet s trmelket kellett elhordani, de megrte: a kitart munka sorn megtalltk Bbel tornyt, ezt a hatalmas, vaskos templomot, melyet ptõi Marduknak, a birodalom legfõbb istensgnek szenteltek. A 90 mter magas s 90 mter oldalhosszsg, ngyzet alaprajz pletbõl az alapzat s egy trmelkhalom vszelte t az vezredek mlst. Koldewey rbukkant a babiloni vrosfalra is.
Az ptmny nemcsak a vrost s a palott fogta krbe, de egy jelentõs mretû szntfldet is. Valsznûleg itt tallt menedket a krnyk npe hbork idejn. Az idõ ezeket sem kmlte meg, a szorgalmas kutatk itt is csupn az alapokat trhattk fel. A trmelk halmai kztt helyenknt 12 mteres magassg romdarabokra bukkantak. A fggõkertnek ekkor mg mindig nem akadtak a nyomra. A kitart kutat veken keresztl hiba kereste a fggõkertet, mg egy napon rmosolygott a szerencse. A palotanegyed szakkeleti sarkban, rendkvl vastag trmelkrteg alatt egy olyan ptmnyre bukkant, amelyhez hasonlt korbban senki sem ltott. Az alap tizenkt egyenlõ nagysg, keskeny kamrbl llt, melyeket - a babiloni ptkezsi szoksoktl eltrõen - faragott kvekbõl emeltek! A kamrk kztt, kzpen egy hossz jrat hzdott. Az ptmny tetejt rendkvl vastag, getett tglk alkottk. A tglk nagysga arra enged kvetkeztetni, hogy ezeket eleve risi teher megtartsra szntk.
A falak s az oszlopok vastagsga helyenknt a ht mtert is meghaladta. A kutatk azon is mdfelett csodlkoztak, hogy a rgi Babilonra cseppet sem jellemzõ plet mlyn egy kt rejtõztt! Miutn Koldewey emberei elhordtk a rrakdott iszonyatos mennyisgû trmelket, kiderlt, hogy a kt egy kzpsõ, szablyos kr alak, s kt oldals, szgletes aknbl ll. Sajnos, az õsi kthoz tartoz, fbl s vastag ktelekbõl ll felvon s vzkiemelõ szerkezetet elfjta a trtnelem szele. Koldewey hosszasan tprengett azon, hogy mi lehet ez az egszen klnleges szerkezetû plet. Babilonban csupn kt alkalommal hasznltak fel faragott kveket a hatalmas ptkezsek sorn. A Kasr nevû kirlyi vr szaki falt s Szemirmisz fggõkertjt ptettk ebbõl az anyagbl.
Mivel a kutatk mr korbban rbukkantak a Kasr romjaira, nyilvnvalv vlt, hogy a titokzatos pinceboltozat egykor a vilghrû fggõkertet tartotta. A lpcsõzetes felptsû fõplet valsznûleg a pinceboltozat fltt helyezkedett el. Az risi "lpcsõfokok" mindegyike t mterrel volt magasabb az alatta fekvõnl, s egy 5,45 mter hossz, 1,35 mter szles hõrteg zrta le. Rejtly vezi azt is, hogy mirt ppen Szemirmisz nevhez fûzõdik a kert felptse. Ha tnyleg lt valaha Szemirmisz nevû, legends hrû babiloni-asszr kirlynõ, akkor uralkodsa tbbszz vvel megelõzte a fggõkert ptst. Elkpzelhetõ, hogy a kert megptsekor is egy Szemirmisz nevû kirlynõ lt a trnon, m erre egyelõre nincs bizonytk. A fggõkertet Antipatrosz a msodik helyen emlti, m a ht vilgcsoda kzl taln ppen ezt ismerjk a legkevsb.
Annyit biztosan tudunk, hogy II. Nabkudurri-uszur babiloni kirly (Kr.e. 605 -562) ptette a kertet.
A tvoli szemllõ szmra az egsz ptmny egy hatalmas, meredeken emelkedõ, zld hegynek tûnt, melyet rengeteg fa, bokor, virg bortott. A szemllõ mindezt gy ltta, mintha a nvnyek lebegnnek, a levegõben fggennek, gy megszletett a fggõkert elnevezs. .
Forr:harmonet.hu
|