Mauszlosz sremlke
Imola 2005.10.15. 14:11
Mauszlosz sremlke. Epheszosz vrostl alig 110 kilomterre, dli irnyban, Kis-zsia dlnyugati cscskben fekszik Bodrum, egy trk kisvros. Kereken 2000 vvel ezelõtt a telepls mg egszen ms nevet viselt: Halikarnasszosznak hvtk
Epheszosz vrostl alig 110 kilomterre, dli irnyban, Kis-zsia dlnyugati cscskben fekszik Bodrum, egy trk kisvros. Kereken 2000 vvel ezelõtt a telepls mg egszen ms nevet viselt: Halikarnasszosznak hvtk Itt llt az tdik vilgcsoda, Mauszlosz, kriai uralkod nagyhrû sremlke. Az elõbb mr sz volt arrl, hogy az j hazt keresõ grg hajsok a Kr. e. 2-dik vezred vge fel szmos j vrost alaptottak Kis-zsiban. Ebben a fontos trtnelmi idõszakban jtt ltre Epheszosz s Halikarnasszosz, s tõlk kiss tvolabb, a szrazfld belsejben, Mlasza vrosa. A terlet Kr. e. 546-ban a nagyhatalm perzsa kirly, II. Krosz hatalma al kerlt. Az risi kiterjedsû perzsa birodalmat keleten az Indus foly, nyugaton a Fldkzi-tenger hatrolta.
Az Indiai-cen s a Fekete-tenger is a perzsa kirlysg hatrait mosta. Egy ilyen hihetetlen nagysg orszgot persze nem lehetett egyetlen kzpontbl irnytani. A perzsa "kirlyok kirlya" ezrt elnzte, hogy hatalmas orszgban szmos apr fejedelem uralkodjon. A helyi hatalmassgok elismertk a perzsa nagykirly fennhatsgt, m egybknt szinte teljesen fggetlenek voltak. Mg politikjuk nem srtette meg a birodalom rdekeit, az .n. szatrapk azt tehettek, amit akartak. Kis-zsia dlnyugati rsze a kriai fejedelem birtokhoz, a partvidki Szatrapihoz tartozott.
Kr. e. 400 krl Hekatomnosz fejedelem, Artaxerxsz perzsa nagykirly hûsges vazallusa uralkodott errefel. Hekatomnosz a Halikarnasszosztl kiss tvolabb, a hegyek kztt fekvõ Mlaszt tette meg fõvrosnak. A fejedelem nem tallta elg szpnek a teleplst, ezrt gy dnttt, hogy Halikarnasszoszba kltzik. Jllehet Mlasza fontos kereskedelmi utak tallkozsnl fekdt, m az j szkhely mellett is szmos rv szlt.
Halikarnasszosz a kis-zsiai partvidki kereskedelem egyik jelentõs kzppontjnak szmtott, kettõs kiktõjt egy elõtte hzd sziget vta a tengeri vihartl. Hekatomnosz fejedelem parancsra risi ptkezs kezdõdtt, az apr kiktõvros fokozatosan nagyri szkhelly alakult t. A szatrapa azonban nem rhette meg a nagy mû elkszltt, a Kr. e. 377-dik esztendõben meghalt. Az j szkhelyen legidõsebb fia, Mauszlosz lt a trnra. Az ifj fejedelem risi elszntsggal folytatta apja megkezdett munkjt. A kiktõt krbefog hegyek lejtõin fekvõ vrost erõs vdmûvekkel vette krbe. A telepls kzppontjban hatalmas kiterjedsû agort pttetett ki. A tr fltt rsz hadisten temploma emelkedett. Mauszlosz gy gondolta, hogy az agora s a templom kztti trsgben pl majd fel az a jelentõs plet, ami majd az idõk vgezetig hress teszi a nevt. A legtbb perzsa kirly s szatrapa valsggal rajongott a grg mûvszetrt, a helln kultrrt. Ez all Mauszlosz sem volt kivtel.
A fejedelem gy dnttt, hogy sremlkt nem helyi mesteremberekkel ptteti fel, hanem Hellsz legjelentõsebb ptszeit bzza meg a nem mindennapi feladattal. Mauszlosz meghirdetett egy plyzatot, amelyre szmos hres mûvsz kldte el jelentkezst. A plyzat rendkvl nagy visszhangot vltott ki. Nem volt ptsz, aki ne akart volna rszt venni a nagy erõprbn. A mûvszek ebben az idõben komoly meglhetsi gondokkal kzdttek. Lszandrosz, sprtai kirly ugyanis az athniakat legyõzve Kr. e. 404-ben egsz Grgorszg urv kzdtte fel magt, s szigor kormnyzsi stlusa kedvezett a festõknek, a szobrszoknak, az ptszeknek s az aranymûveseknek.
Nem voltak megbzk, a vrosoknak nem volt pnzk ahhoz, hogy brmilyen mûremeket is megvegyenek. A mûvszek mg akkor is hlsak lehettek, ha a megrendels nem a mûvelt Hellszbl, hanem egy klfldi "barbr" fejedelemtõl rkezett. A nagy feltûnst keltõ plyzatot Szatrosz s trsa, Phtheosz grg ptszek nyertk meg. Elkpzelsk szerint egy 3339 mteres alapterletû flddarabra pl majd az t risi lpcsõfokbl ll alapzat, melynek tetejn jut hely a robosztus, 2733 mteres alaprajz, csaknem kocka alak kzpsõ rsznek. Az alapzat s a kzpsõ kocka egyttes magassga a 22 mtert is meghaladta.
A kzpsõ rsz fltt emelkedett a tulajdonkppeni sremlk. Belsõ kamrjt 39, egyenknt 11 mter magas oszlop fogta krbe. Az oszlopcsarnokot egy 24 lpcsõfokbl ll, piramis alak tetõ vta az idõjrs viszontagsgaitl. A piramis cscst mrvnybl faragott quadriga ( ngyesfogat ) dsztette. A teljes sremlk 49 mter magas volt, nagyobb teht, mint egy 16 emeletes, modern lakhz. A klnleges alak sremlk felkeltette a kortrsak rdeklõdst, hiszen valsgos forradalmi jtsnak szmtott az plet egyedlll alakja. A helln ptszek ebben a korszakban inkbb a fldn, vzszintes irnyban igyekeztek nvelni az pletek kiterjedst. Mauszlosz sremlke szaktott ezzel a hagyomnnyal, s magasba trekedett.
A grgk azt is furcsnak talltk, hogy valaki fent, egy plet felsõ szintjn trjen rk nyugovra, hiszen Hellszban a leggazdagabb, legelõkelõbb emberek holttestt is eltemettk. Mauszlosz sokkal õsibb hagyomnyokhoz trt vissza, az pttetõ lelki szemei elõtt az kori Egyiptom piramisai s nhny perzsa nagykirly magasbatrõ sremlke lebeghetett. Mauszlosz nem lthatta a befejezett pletet. A fejedelem Kr. e. 353-ban halt meg, a mû ekkor mg nem kszlt el. A kirly felesge, Artemiszia parancsot adott az ptkezs folytatsra. A kirlynõ nemcsak felesge volt az elhunyt fejedelemnek, de egyben a hga is, mivel a kis-zsiai fejedelmek a testvrhzassg szokst is tvettk a csodlt egyiptomi fraktl. Artemiszia mg egsz fiatalon lett rajongva szeretett btyja felesge. Frje halla utn õ rklte a trnt, ami erõteljes egyiptomi hatsra utal. Artemiszia kirlynõ magnak is pomps emlkmûvet lltott.
A piramis tetejt kestõ ngyesfogat, a quadriga el befogott lovakat nem egy szemly hajtja, hanem kettõ, Mauszlosz s Artemiszia. A trtnetrk szerint a fejedelemnek nem tetszett volna a dolog, de mr ksz helyzet elõtt llt, hiszen elkszlt a rendkvl szp quadriga. A sors a kirlynõhz sem volt kegyes: Artemiszia kt v elteltvel kvette frjt a holtak birodalmba. Az ptkezs megtorpant, a mesterek megriadtak. Ami ezutn kvetkezett, arra mg nem akadt plda az kori vilgban. Az ptkezsen dolgoz ptszek, kõmûvesek s kzmûvesek magukra vllaltk a remekmû befejezst. Az rkkvalsg hossz idõ, m vszzadokon t gy tûnt, hogy a Mauszleion az gi hatalmak vdelme alatt ll.
Amikor Nagy Sndor, a harcias makedn uralkod Kr. e. 334-ben megostromolta Halikarnasszoszt, a Mauszleionnak semmi baja sem esett. Az rkkvalsg a Mauszleion szmra kereken 1500 esztendõn t tartott. A Kr. u. 12. Szzadban egy hatalmas erejû fldrengs lerombolta az ptmny jelentõs rszt. Hromszz vvel ksõbb a kereszteslovagok hasznltk kõfejtõnek a romokat, mivel vrakat kellett ptenik a trk tmadsok miatt. Az pletbõl egy kõ sem maradt a helyn. 1523-ban, hrom vvel a haznk szmra oly tragikus vget rõ mohcsi csata elõtt a leendõ gyõztes trk uralkod, Nagy Szulejmn csapatai foglaltk el Halikarnasszosz vidkt.
A sremlk helyn a szultn katoni szmra pltek hzak. Csupn 1857-ben derlt ki, hogy mit rejt a fld az itt plt trk hzak alatt. Brit rgszek megvsroltak tizenkt pletet, s feltrtk a mlyben megbv, õsi romokat. A sremlk helyn tallt leletek ma a londoni British Museumban vrjk a ltogatkat. A tudsok kutatmunkjnak ksznhetjk, hogy az kori kltõk ltal is megnekelt szpsgû Mauszleion emlke tvszelte az vszzadok mlst.
Forr: harmonet.hu
|