A rhodoszi Kolosszus
Imola 2005.10.15. 14:14
A rhodosziak kemnyen ellenlltak, s a vrost valamint a kiktõt vezõ, rendkvl erõs fal felfogta a tmadsok erejt. Dmtriosz sajt csapdjba esett. Addig ugyanis nem indulhatott az egyiptomi Alexandria vrosa ellen, amg be nem fejezi az ellensges Rhodosz ostromt
Kr. e. 305-ben jra fekete felhõk gylekeztek a sokat szenvedett kis-zsiai npek feje fltt. Dmtriosz, Phrgia s Lkia kirly hadba vonult Egyiptom ura, Ptolemaiosz Sztr ellen. Dmtriosz a rhodosziakat is csatlakozsra szltotta fel, m a vrosllam dacolt a kirly erejvel, s nemet mondott. Rhodosz nem kvnt legfontosabb kereskedelmi partnervel, Egyiptommal hborba keveredni. A visszautastott uralkod megtorlsknt ostromgyûrûbe fogta a vrost, s legbtrabb katonit kldte a vdõk ellen.
A "poliorktsz"-nek, a "vrosok elfoglaljnak" nevezett fejedelemnek azonban csaldnia kellett. A rhodosziak kemnyen ellenlltak, s a vrost valamint a kiktõt vezõ, rendkvl erõs fal felfogta a tmadsok erejt. Dmtriosz sajt csapdjba esett. Addig ugyanis nem indulhatott az egyiptomi Alexandria vrosa ellen, amg be nem fejezi az ellensges Rhodosz ostromt. Flottja hiba szllt partra a szigeten, harcosai vres fejjel vonultak vissza az gbe nyl falak all. A kirlynak valami j dolgot kellett kitallnia, ha gyõzni akart! A felhergelõdtt uralkod megelgelte, hogy katoni hiba rohamozzk az erõdtseket, ezrt egy soha sem ltott mretû s erejû hadi gpezet ptsre adott parancsot. Hamarosan az ostromlott vros el grdlt az kori vilg leghatalmasabb pusztt fegyvere, a Helepolisz, "a vrosok rombadntõje".
A 44,4 mter magas, kilenc emeletnyi fatorony risi kerekeken grdlt. Belsejben nemcsak egy gigszi faltrõ kos rejtõztt, de szmos katapultl szerkezet is, amely slyos sziklatmbket tudott kilõni, tbbszz mter tvolsgra. A hagyomny szerint 430 ember vontatta ezt a flelmetes szrnyeteget. A felsõ emeleteken jszok sokasga llt, õk fellrõl zdtottak nylzport a meglepett vdõk fejre. A fal mell rve a torony falnak egy rszrõl kiderlt, hogy nem is fal, hanem csaphd. Ezeket leengedve az ostromlk a magasbl rohanhattk meg a rhodosziakat. A vdõk hiba lõttk tzes nyilak szzait a toronyra, a deszkapalnkot llatbõrk bortottk, amelyeket az erre a clra kijellt katonk rendszeresen vzzel ntttek le. A nedves bõr nem gyulladt meg. A szrnyû gpezet elsõ bevetse nagy sikerrel jrt. A faltrõ kos elõrelendlt, s risi dbbenssel ttong rst szaktott a vrosfalba. A tmadk vatosak voltak, nem folytattk az ostromot, hanem gy dntttek, hogy csak msnap trnek elõre a belsõ vrosrszek fel.
A megdbbent rhodosziak ktsgbeesve nztk a rettentõ puszttst. Rmletkben trdre borultak, s hangos szval knyrgtek hazjuk legfõbb istenhez, Hliosz napistenhez, hogy ne hagyja cserben õket. Megfogadtk, hogy a Helepolisznl is nagyobb szobrot emelnek az istensg tiszteletre, ha kimenti õket szorult helyzetkbõl. Ekzben a vdõknek nagyszerû tletk tmadt. Egsz jjel dolgoztak. A fal elõtt, az ostromtoronnyal szemben mly gdrt stak, amit fagakkal s flddel lcztak. A katonk feszlten vrtk a reggelt. Napkelte utn a tmadk nhny mterrel elõbbre toltk a tornyot. Az elsõ kerekek elrtk az lczott csapdt, s belesllyedtek! A Helepolisz megbillent, s mozdthatatlann vlt, sajt testvel zrta el az elõzõ nap ttte lyukat a vros falban! Ekkora balszerencse mr Dmtriosznak is sok volt. A kirly bkt kttt a rhodosziakkal, s katonival elvonult a vros all.
A boldog rhodosziak nem sokkal ezutn hozzlttak, hogy teljestsk az istensgnek tett gretket. Nem sejthettk, hogy Hliosz szobra egyszer majd felkerl a vilgcsodk listjra. Nem vletlen, hogy az ostromlott rhodosziak ppen Hlioszhoz, a nagyhatalm napistenhez fohszkodtak segtsgrt. A grg mondavilg szmos istenalakja kzl Zeusz fia llt a legkzelebb hozzjuk. A helln mitolgia szerint Zeusz, az istensgek atyja s fejedelme felosztotta gyermekei kztt a vilgot. Ekkor Hliosz valahogyan kimaradt az osztozkodsbl. Amikor a napisten visszatrt szoksos fldkrli tjrl, azt krte atyjtl, hogy azzal a szigettel krptolja, amelyet aranyozott gi fogatban replve ltott meg lassan kiemelkedni az gei-tenger kk vizbõl. Ez a sziget Rhodosz volt. A sziget laki valra vltottk Hliosznak tett gretket. A szobor felpttetse azt is megmutatta, hogy a rhodosziak nemcsak istenflõ emberek, de legalbb ugyanennyire ravasz kereskedõk is voltak.
A mû elksztsre Kharsz mesterrel, a nagyhrû lindoszi szobrsszal ktttek szerzõdst. Elõszr csupn egy viszonylag alacsony, 18 mter magas szobor megalkotsrl ktttek zletet. Amikor a mester elkezdte a munkt, a rhodosziak kzltk vele, hogy inkbb egy ktszer akkora szobrot szeretnnek. Ezrt a nagyobb szoborrt - tettk hozz ravaszul - termszetesen kifizetnk az elõzõleg kialkudott r ktszerest. Kharsz igen gyenge matematikus lehetett, mert belement az zletbe. Nem vette szre, hogy megrendelõi csnyn becsaptk. A ktszeres nagysg szobor felptsnek nyersanyag- s munkaerõ-kltsge az eredetinek nem a duplja, hanem a nyolcszorosa volt. A szobrsz minden vagyona rment a Hliosz szobor elksztsre. Amikor tizenkt vi munka utn befejezte a nagy mûvet, nem ltott kiutat, s nkezvel vetett vget letnek.
Az ptkezs, a belsõ szerkezet sszelltsa a Kr. e. 302-dik esztendõben kezdõdtt meg. Kharsz elõszr egy erõs vasvzat ksztett el, melyet agyaggal vonatott be. Ebben a formban tbb-kevsb mr fel lehetett ismerni a ksõbbi mû krvonalait. A belsõ rszek kialaktsa utn spirl alakban egy magasba emelkedõ fldhnyssal vettk krbe az egszet. A fmmûvesek ezen a falon llva bortottk be bronzlapokkal Hliosz kpmst. Arrl nem maradt fenn beszmol, hogy milyen mdon illesztettk ssze az egyes lemezeket, kalaplssal-e, vagy ntssel.
A munklatok sorn sszesen 12 tonnnyi bronzot hasznltak fel, amibõl kiszmthat, hogy a borts kb. 1,6 mm vastagsg volt. A kellõ szilrdsg s stabilits rdekben a hatalmas szobor belsõ regeit sziklatmbkkel tltttk meg. Bell csupn egy szûk jratot hagytak, ahol is egy faltra vezetett a fejbe. A rhodosziak joggal lehettek bszkk vrosllamuk j kessgre. A szobor mretei valban lenyûgzõek voltak. Ilyen hatalmas mûvszeti alkots mltn szmthatott az egsz vilg bmulatra. Mg a modern kor emberei sem vllalkoztak tl gyakran ilyen nagysgrendû mû elksztsre. Eurpban nem igen akad szobor, amely vetekedhetne Hliosz emlkmûvvel.
A Gellrthegy tetejn taln el sem frne, a tatai turulmadr azonban knyelmesen meglhetne a vlln. Csupn a New York-i szabadsgszobor magasabb Kharsz mester alkotsnl, igaz, alig tbb mint 10 mterrel! A napisten ujjai nagyobbak voltak egy felnõtt frfinl, s vastagsgukra jellemzõ, hogy nem akadt munks, aki t tudta volna lelni ezeket. Napjaink tudsai csupn a kpzelõerejkre s az kori krniksok feljegyzseire tmaszkodhatnak, amikor lerajzoljk a Hliosz-szobrot, mivel a nagy mûrõl egyetlen hiteles, korabeli kp, de mg egy pnzvereten lthat brzols sem maradt fenn. Hliosz arct s fejt vezõ, htg fnykoszort csillog aranyborts fedte. Nem teljesen egyrtelmû azonban az sem, hogy hol llt a helln szobrszat e kiemelkedõ remekmûve.
Ma mr senki sem tartja valsznûnek, hogy Hliosz a kiktõ bejrata fl tornyosult volna. A 17-dik szzadi fantziakpeken a kereskedõhajk mg a napisten trdei kztt siklottak be Rhodosz kiktõjbe. Valsznû, hogy a szobor a vrosban llt. Hliosz Kelet fel nzett, abba az irnyba, ahol a Nap felkel. A szobor csupn 66 esztendõn keresztl kestette a szigetet. Kr. e. 224-ben egy fldrengs eltrte Hliosz trdt. A szobor a kzeli hzakra zuhant. Valsznû, hogy szmos plet is a katasztrfa ldozatul esett. A remekmû ezek utn 900 ven t ott fekdt. Nem lltottk fl, mert egy hres js azt mondta, hogy szrnyû sorscsapsok zdulnak Rhodoszra, ha helyrelltjk.
Kr. u. 653-ban arabok foglaltk el a szigetet. Nem kmltk a szobrot sem. Lehntottk rla a bronzot, tevkre raktk, s elszlltottk a tvoli szak-Mezopotmiban fekvõ Edesszba. 900 teverakomnyra val drgafmet nyeltek el az olvasztkemenck. Rhodosz dicsõ szobra, a hatodik vilgcsoda maradt fenn a legrvidebb ideig. A modern vilg csupn a "kolosszus" szt õrizte meg, melynek hallatn azta is egy risra gondolunk.
Forr:harmonet.hu
|