Az alekszandriai vilgttorony
Imola 2005.10.15. 14:15
A hetedik vilgcsodrl nagyon sokig nem tudtk, hogy az tulajdonkppen nem is a hetedik, hanem a nyolcadik a sorban. A hres vilgttorony ptse elõtt ugyanis Babilon hatalmas vrfalait soroltk a csodk kz a msodik helyre
Az alexandriai vilgttorony A hetedik vilgcsodrl nagyon sokig nem tudtk, hogy az tulajdonkppen nem is a hetedik, hanem a nyolcadik a sorban. A hres vilgttorony ptse elõtt ugyanis Babilon hatalmas vrfalait soroltk a csodk kz a msodik helyre. A torony azonban annyira tetszett az kori embereknek, hogy egyszerûen kihztk a rgi falakat a felsorolsbl, s a lista vgre felrtk a Nlus deltjt dsztõ, 130 mter magas ptszeti remekmûvet.
Nem vletlen, hogy az ptmny ennyire megragadta az emberek kpzelett, hiszen mind a mai napig nem plt ennl magasabb vilgttorony. Nagy Sndor, a fl vilgot uralma al hajt, ifj makedn uralkod risi tettre sznta el magt egy vvel azutn, hogy a meghdtott Egyiptom rgi fõvrosban, Memfiszben frav koronztk. Krisztus elõtt 331-ben, prilis 16-n a 25 ves hadvezr mltsgteljes lptekkel krbejrt egy 307 stadionnyi terletû flddarabot. Mai mrtkben kifejezve ez egy 53701253 mteres tglalapnak felelne meg. Egy dszruhba ltztt fõpap nneplyes mozdulatokkal rpalisztet hintett a kirly lbnyomaira. Egy js kijelentette, hogy az rpaliszt kegyess teszi az isteneket, ami elõsegti a nagyratrõ ifj terveinek megvalsulst.
Itt szletett meg a helln vilg csodlatos nagyvrosa, Alexandria, amely megnyitotta Egyiptomot a grg kultra szmra. Az j nagyvros terveit maga a nagyhatalm kirly, Sndor ksztette el. Megvizsglta a terletet, s kijellte az agora s a kereskedelmi kzpont helyt. Szinte mindenre gondolt. Meghatrozta, hogy hol lljanak a templomok, s eldnttte, hogy melyik grg istensg kapjon helyet az j pletben. Vgl pedig parancsot adott, amely szerint az Alexandria kzelben fekvõ Phrosz szigetn, egy szikln, minden addigi toronynl nagyobb s magasabb vilgttornyot kell pteni! A vros mindenben eleget tett nagyravgy alaptja hajnak.
Nemsokra mr tbb mint 600 000 ember lt Alexandria falai kztt. Grg bevndorlk, egyiptomiak s zsidk tettk a Fldkzi-tenger legfontosabb teleplsv. Az uralkod nem rhette meg a torony nneplyes ldst. Fiatalon, 323-ban halt meg a fldkereksg taln legnagyobb hdtja, 23 esztendõvel azelõtt, hogy a munksok nekivgtak volna a torony felptsnek. Az plet llegzetelllt ltvnyt nyjtott. A 3030 mteres oldalhosszsg terleten egy 71 mter magas, felfel egyre karcsbb vl tmb emelkedett. A tetõteraszon egy jabb, 34 mter magas, nyolcszgletû torony llt. Tetejn helyezkedett el a vilgtberendezseknek helyet ad plet. A fnyforrs fl kupola alak tetõt emeltek, melyet oszlopok tartottak. Innen szemllte a vilgot a legfõbb istensg, Zeusz szobra.
A torony als rszt tizenngy, egyms fl emelt boltv alkotta, a belsõ falon pedig egy hossz jrat vezetett flfel. Olyan szles volt, hogy akr kt megrakott teherhord llat is elfrt rajta egyms mellett. A toronyban egy karcs akna vezetett a cscstl a mlysgbe, egy rendkvl gyesen megszerkesztett ktllifttel. A toronyõrk itt hztk fel a nehz fûtõanyagot. Az plet falt a legjobb minõsgû, hfehr mrvny bortotta. A torony tadsa utn kiszmtottk, hogy az ptkezs 800 talentumba kerlt. Ez 20 800 kg ezstnek felel meg, ami ma kb. 800 milli forintot r. Az korban a tengerszeti jelzõtornyok kizrlag nappal mûkdtek. Valsznûleg gy volt ez az alexandriai torony esetben is, legalbbis a kezdeti idõszakban.
Ekkoriban ugyanis a hajsok nem szerettek jszaka kint maradni a nylt vzen, s behzdtak a kiktõkbe. Alexandria azonban tl gyorsan nvekedett ahhoz, hogy ez a rgi szoks tovbbra is rvnyben maradhasson. Egyre tbb haj rkezett, megrakva egyiptomi bzval s zldsggel, a klsõ kiktõben pedig hatalmas tengeri glyk sorakoztak. A vrosban mindent lehetett kapni, a grg boroktl kezdve az egzotikus fûszereken keresztl a spanyol fmtermkekig szmtalan rucikk sorakozott a polcokon. Ezerszmra jttek az utazk is, dikok akartak filozfit vagy asztronmit tanulni az jonnan alaptott, de mris nagy hrû tudomnyos mûhelyekben. A betegek heteken t utaztak, hogy a vilghrû alexandriai orvosok kezeljk õket.
A diplomatk s a kereskedõk mellett mind tbb turista is rkezett. A teherhajk vegrukkal, paprusszal s szvettel megrakodva hagytk el a kiktõt. Vgl mr annyi haj jtt, hogy az j leszllta elõtt nem sikerlt befejezni a rakodst. A sttben nehz volt a kiktõben manõverezni, ezrt a hatsgok gy dntttek, hogy erõs vilgtberendezssel ltjk el a hres tornyot.
Mivel a ft klfldrõl kellett behozni s sokba kerlt, hasznlata fl sem merlt. A torony tetejn gyantt s olajat gettek, a fbl pedig tovbbra is hzakat s hajkat ptettek.
gy trtnt, hogy a trtnelem sorn elõszr a tengert jr hajk az jszaka sttjben is biztosan manõverezhettek. Szemk elõtt ragyogott a vilg elsõ vilgttornynak fnye! A tûz fnyt tkrk segtsgvel gyûjtttk ssze. Az kori utazk szerint ez a fnysugr olyan erõs volt, hogy "mg a vilg vgn is jl lehetett ltni!" Ez a ragyogs is szerepet jtszott abban, hogy a torony mr 279-ben felkerlt a vilgcsodk listjra. A torony ezer ven t dacolt a sors csapsaival. Vgl vele is az trtnt, mint a legtbb vilgcsodval.
A Kr. u. 796-dik esztendõben fldrengs rombolta le. A torony talapzatn ma Kait Bey, mameluk szultn hres erõdje ll. Az uralkod 1480-ban ptette a vrat. Korbban nem lteztek vilgttornyok, az alexandriaiak nem tudtk elnevezni az pletet. A sziget neve utn Phroszknt kezdtk emlegetni. A szt tvettk a mediterrn vidk npei is. A vilgttorony latinul pharus, olaszul faro, portuglul farol, spanyolul faro, franciul pedig phare. Az sszedõlt hetedik vilgcsoda emlkt gy ma mr csak ez a sz õrzi.
Forr:harmonet.hu
|