olmk
imola 2005.05.31. 19:31
Olmkok: a majk s az aztkok is tlk tanultak?
Sokig gy tnt, eldnthetetlen marad a krds: vajon az olmk kultra csak egy a sok kzp-amerikai magaskultra kzl, vagy pedig az sszes mezoamerikai kultra „szlanyjnak” tekinthet. A Science magazinban most megjelent tanulmny ez utbbi mellett tesz hitet, amikor a szerzk azt lltjk, hogy az inkk s az aztkok is az olmk kultra „gyermekei”.
A vita mr vtizedek ta folyik arrl, hogy a ktsgkvl egyik legidsebb kzp-amerikai magaskultra vajon csak testvre volt a szintn igen fejlett inka illetve aztk kultrnak, avagy ez utbbiak gyakorlatilag kisebb mdostsokkal teljes mrtkben az olmk vvmnyokat vettk t – mindenfle eredeti hozzjruls nlkl.
A Science magazinban most megjelent tanulmny azonban gy tnik, eldnti a krdst, br ktkedk termszetesen mindig akadnak.
Anyakultra
Az amerikai George Washington University kutatcsoportjnak rsban arrl szmol be Jeffrey P. Blomster, a csoport vezetje, hogy megdnthetetlen bizonytkokra leltek hipotzisk altmasztshoz. satsaik sorn ugyanis olyan agyag- s kermiaednyekre bukkantak San Lorenztl tvolabbi vidken, amelyek egyrtelmen az rucikkek exportlsra utalnak.
A kutatcsoport 725 ednyt vizsglt meg s vetette ssze szimblumrendszert, valamint kidolgozottsgt a helyi leletekkel. Az olmk kultra kzpontjtl, San Lorentl tvolabb es vidkeken fellelt ednyek jelen kutats sorn nem sok hasonlsgot mutattak a finoman kimunklt olmk ednyekkel, a kutatk rszben ppen ezrt lltjk: a termkeket sokig utnozni sem brtk a krnyk kultri, inkbb importltk sajt territriumukba. Blomster professzor mindebbl arra kvetkeztet, hogy az olmkok gyakorlatilag olyan kulturlis flnyben voltak a krnyez civilizcikkal szemben, ami sokig behozhatatlannak tnt.
Kultrflny
Ugyanakkor a kultrflny mellett szl az is, hogy San Lorenzban semmi nem utal ms kultrkbl szrmaz importra. Semmilyen trgy nem kerlt el a hatalmas mocsr kzepbl kiemelked mestersges dombra felptett vros maradvnybl, ami brmilyen kulturlis termk tvtelrl tanskodna.
Robert A. Diehl, a University of Alabama professzora ugyancsak a Science folyiratnak nyilatkozva elismerte az „anyakultra”-tzis megalapozottsgt, m arra is felhvta a figyelmet, hogy az olmk kultrflny nem tarthatott egy vagy kt genercinl tovbb, de extrm esetben is maximum 150 vet lelhetett fel. A Kr.e. 1200 s 800 kztt virgz kultrt lassan bertk a krnyez npek, termszetesen gy, hogy igen sok mindent mertettek s tanultak az olmkoktl.
Kiemelked kulturlis teljestmnyek
Tudsok azrt is rvelnek az olmk anyakultra mellett, mivel hatalmas teljestmnyekre voltak kpesek. Mg a tzis ellenzi is elismerik, hogy a mocsr kzepn, egy mestersgesen sszehordott fldhalomra felhzott vros megptshez igen bonyolult munkaszervezsi folyamatokra, komoly ersszpontostsra s az anyagmegmunkls, valamint a logisztika magas szint ismeretre volt szksg.
Az olmk uralkodknak radsul olyan hatalmas palotik voltak, melyek mellett a korszak egyb npeinek uralkodi paloti kis viskknak tnnek. A majk s aztkok istenei az anyakultra tzis vdelmezi szerint szintn az olmk istenek „leszrmazottai”, ahogy a maja s az aztk isteneket brzol rajzok motvumai, valamint az els hieroglifk is szintn az si kultra befolysrl tanskodnak.
Forr:harmonet.hu
|