Apolln
Dodo 2005.06.02. 17:12
Vagy Phoibosz, a fny, a zene s a jsls istene..
Apolln
Zeusz s Lt fia Apolln, nvrhez, rtemiszhez hasonlan az istenek msodik genercijhoz tartozik.
Amikor Lt a gyerekekkel vrands volt, hiba keresett egy csendes helyet, hogy megszlje ket, mivel Hra ldzbe vette s haragjtl tartva sehol sem fogadtk be az emberek. Vgl az addig lakatlan s termketlen Ortgia, a ksbbi Dlosz szigete knyrlt meg rajta s adott menedket neki; ott szletett meg rtemisz s Apolln. Amint vilgra jtt a fny, a zene s a jsls istene, felragyogott a sziget s vele egytt az egsz vilg.
Amikor Apolln felntt, igen sok hstettet vitt vghez, mint pldul amikor Delphoit megszabadtotta Pthn srknytl, akit nyilaival hallra sebzett Ennek az esemnynek emlkre viseli a Ptheiosz mellknevet, de rla kaptk nevket a Delphoiben a Pth Jtkok s Pthia papn is, aki az isten szentlyben Apolln szent tripuszn lve jsolt az embereknek. Ekkor nekelt elszr paiant is gyzelme s eredetileg Themisz birtokt kpez szently elfoglalsnak emlkre.
Apolln isten szp volt, magas, j megjelens s sok szerelmi kalandot lt meg klnbz nimfkkal s haland lenyokkal. Egyszer Pneiosz folyamisten lnyba, Daphnba lett szerelmes, azonban nem viszonozta az isten rzelmeit. Amikor Apolln ldzbe vette, a leny megkrte apjt, varzsolja el, hogy ne tallja meg. gy is trtnt:a nimfa daphnv, azaz babrfv vltozott, amelyet azutn Apollnnak szenteltek.
Nimfkkal s haland lenyokkal folytatott klnbz szerelmi kapcsolataibl Apollnnak sok gyereke szletett:Kalioptl Orpheusz, Kornisztl Aszklpiosz, Pszamathtl Linosz, Krntl Arisztaiosz, Kasszandrtl Trilosz s msok. A nkkel folytatott kalandjain kvl Apolln klnbz frfiakkal is voltak kapcsolatai,akik kzl a legnevezetesebbek Hakinthosz s Kparisszosz voltak, akik halluk utn virgg illetve fv vltoztak Apolln legnagyobb bnatra.
A zenben, a psztorkodsban s a jslsba aratott sikerein kvl Apolln harcos isten is volt s igen tehetsgesen reptette messzire nyilait. Az emberek felttlen tiszteletket szentlyeiben, jsdiban, versenyeken s ldozatok sorn tolmcsoltk neki. Apolln mind a mvszetben, mind a kultuszban vallsi szimblumm vlt. Pthagorasz apjnak tekintettk.
|